O‘zbekistonda 2025-yil 1-maydan gaz va elektr energiyasi tariflari oshiriladi
O‘zbekistonda gaz va elektr energiyasi uchun yangi tariflar avval rejalashtirilganidek 1-apreldan emas, balki 1-maydan amal qila boshlaydi.
Bu haqda Bosh vazirning matbuot kotibi Bekzod Hidoyatov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi va biznesni qo‘llab-quvvatlash maqsadida narxlarning oshishi muddatini  ko‘chirishga qaror qilgan. Shuningdek, u fuqarolar va korxonalarni gaz va elektr energiyasi bilan barqaror ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.
Avvalroq tariflar oshirilishining ikkinchi bosqichi hukumatning 2024-yil 16-apreldagi qaroriga muvofiq 1-aprelga rejalashtirilgan edi. Biroq hujjatga o‘zgartirishlar kiritildi.
Ko‘tarishning birinchi bosqichi 2024-yil may oyida bo‘lib o‘tdi - o‘shanda ijtimoiy iste’mol me’yorlari joriy etilgan edi. Elektr energiyasining bazaviy tarifi (me’yor doirasida) 1 kVt/soat uchun 295 so‘mdan 450 so‘mga, gaz esa 1 kub metr uchun 380 so‘mdan 650 so‘mga oshdi. Iste’mol me’yoridan oshib ketsa, narx oshadi.
2025-yil 1-maydan elektr energiyasining bazaviy tarifi (oyiga 200 kVt/soatgacha) 450 so‘mdan 600 so‘mga, gaz kubometrining narxi esa 650 so‘mdan 1000 so‘mga oshiriladi.
Ariza qoldirish
Bizning menejerlarimiz tez orada siz bilan bog‘lanadi.